Με νέα ήττα, έκλεισε τις υποχρεώσεις της για την κανονική περίοδο του τρίτου ομίλου της National League 2, η ομάδα του Ερμή Αργυρούπολης.

Η ομάδα του Γκαναβία, δεν άντεξε την πίεση που δέχτηκε στον εκτός έδρας αγώνα με την Πεύκη και ηττήθηκε με 80-73, ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη ήταν μπροστά στο σκορ με 63-69.

Οι κιτρινόμαυροι, προηγούνταν σταθερά στο πρώτο δεκάλεπτο, η έδρα όμως μίλησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (όπως και οι τεχνικές ποινές και τα αντιαθλητικά φάουλ που σφυρίχτηκαν σωρηδόν). Στη συνέχεια ο Ερμής όμως ισορρόπησε το παιχνίδι, φάνηκε όμως ότι οι γηπεδούχοι μάλλον ήθελαν περισσότερο τη νίκη, ώστε να αποφύγουν το μειονέκτημα της έδρας στα playout, όπου θα αγωνιστούν με αντίπαλο το Ηράκλειο και το 80-73 ήρθε φυσιολογικά, όπως κατέληξε ο αγώνας.

Όπως και να έχει, θα πρέπει να πούμε πολύ σύντομα, ότι παρά τις ήττες που έκανε η ομάδα τον δεύτερο γύρο, εξασφάλισε την παραμονή της -που ήταν και ο αρχικός στόχος στο ξεκίνημα της χρονιάς- πολύ νωρίς, τερματίζοντας τελικά στην 4η θέση στην κανονική διάρκεια, έχοντας 13 νίκες και 9 ήττες, παρά τους πολλούς τραυματισμούς που αντιμετώπισε στο δεύτερο μισό της περιόδου, που έκαναν ακόμα και τις προπονήσεις να είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα. Παρόλα αυτά, οι παίχτες του Ερμή, κατάφεραν να προσφέρουν θέαμα σε πάρα πολλούς αγώνες, ιδιαίτερα στον πρώτο γύρο, όπου είχε κάνει πορεία πρωταθλητισμού, να έχουν τη δεύτερη καλύτερη επίθεση (πίσω από τον Χολαργό), με 79 πόντους Μ.Ο., χάνοντας δύο φορές μόνο από τον Χολαργό.

Ανασκόπηση, όμως, θα κάνουμε όταν τελειώσει το πρωτάθλημα, που συνεχίζεται δίχως χρονοτριβή, με τα playoffs ανόδου. Στον πρώτο γύρο, έχοντας πλεονέκτημα έδρας, ο Ερμής θα αγωνιστεί απέναντι στον Πορφύρα, την Κυριακή 7/4, στις 17.00 στο κλειστό της Αργυρούπολης, με στόχο τις δύο νίκες. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση σε πολύ λίγο!